Wycinanie laserowe CNC

ByDaniel

Wycinanie laserowe CNC

Wycinanie laserowe blach metodą komputerową CNC na dobre zastąpiło tradycyjne mechaniczne wycinanie. Jakie zalety niesie za sobą taki system i dlaczego warto go wybierać?

Zalety wycinania CNC

Jedną z największą zalet jest czas, jaki należy poświęcić na wycięcie danej blachy. Przy w pełni zautomatyzowanym systemie praca taka jest ekspresowa, co pozwala znacznie skrócić czas realizacji danego zlecenia. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę fakt, że wycięte blachy, a raczej ich krawędzie są gładkie i nie wymagają dalszej obróbki.

Praca przy wykorzystaniu maszyn CNC charakteryzuje się nie tylko prędkością wycięcia, ale także i powtarzalnością. Możliwe jest wycinanie niestandardowych kształtów oraz rozmiarów co sprawia, że korzystanie z metody komputerowej jest znacznie bardziej efektywne.

Jak działa cięcie laserowe ?

Cięcie laserowe jest procesem, gdzie energia pochodząca z wiązki laserowej, doprowadza do cięcia danego materiału. Odbywa się to zarówno w sposób ciągły, jak i impulsowy. Sam proces wycinania obejmuje o wiele więcej. To także stopnienie, odparowanie oraz spalanie materiału.

Jak zostało wspomniane wycinanie laserowe (https://ciecielaser.pl/wycinanie-laserowe-rur-i-profili/) pozwala stworzyć dowolne, nawet najmniejsze kształty. Ponadto, przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania daje możliwość całkowitego wykorzystania blachy, przez co ilość odpadków jest zminimalizowana.

Cięcie stali nierdzewnej oraz aluminium

Wycinarka laserowa CNC pozwala nie tylko na obróbkę blach, ale również stali nierdzewnej i aluminium. Jako, że cięcie laserowe jest bezkontaktowe pozwala to nie naruszać powierzchni materiału, co chroni dodatkowo przed korozją.

Techniki cięcia

Wykrawanie blach może odbywać się w dwóch, podstawowych metodach:

– cięcie poprzez topienie i wydmuchiwanie, które polega na mocnym oddziaływaniu wiązki lasera na dany metal, co sprawia, że jego stan ulega zmianie ze stałego na ciekły. Następnie uwalniany jest gaz roboczy pod dużym ciśnieniem, co pozwala na usunięcie stopionego materiału ze szczeliny cięcia. 

– cięcie poprzez wypalanie- w przypadku tej metody cięcie blachy odbywa się w towarzystwie gazu aktywnego- tlenu. Materiał wypalany jest przy użyciu strumienia tlenu, bądź też mieszaniny gazów, gdzie znajduje się jego odpowiednie stężenie. Metodę tą wykorzystuje się najczęściej do cięcia stali węglowych oraz niskostopowych.

Podsumowanie

Reasumując, wycinanie laserowe CNC jest świetną metodą, która z sukcesem zastąpiła wycinanie mechaniczne. Sposób ten jest znacznie lepszy pozwalając tym samym oszczędzić czas, dając znacznie większe możliwości pod kątem tworzenia kształtów i wielkości elementów.

 

 

About the author

Daniel administrator